Mały majsterkowicz i pomocnik dziadka

Dzieci są ciekawe świata, chętnie zadają pytania i oczekują prostych, acz wyczerpujących odpowiedzi. Lubią obserwować dorosłych, ale jeszcze większą radość sprawia im pomaganie przy codziennych obowiązkach rodzicom oraz dziadkom. Dziewczynki chętnie spędzają czas z mamą i babcią w kuchni czy też na popołudniowym szydełkowaniu. Chłopcy chcą naśladować dziadka i tatę, którzy niekiedy całe dnie spędzają w swoim domowym warsztacie. Co dzieje się za tajemniczym drzwiami garażu? Ta wielka niewiadoma spędza sen powiek małym mężczyznom.
Nauka przez naśladowanie
Czy zastanawiałeś się, dlaczego małe dzieci są tak chętne do pomocy przy codziennych obowiązkach? Zaskakujący jest fakt, że z przyjemnością podejmują się zmywania naczyń, odkurzania, podlewania kwiatów czy mycia samochodu. Ta perspektywa oczywiście cieszy rodziców, są dumni ze swoich pociech i mają nadzieję, że dzięki temu wyrosną na rozsądnych i mądrych ludzi. Rodzic jest bez wątpienia najważniejszą osobą w życiu dziecka, jest jego autorytetem, dlatego dzieci bardzo często chcą naśladować swoich opiekunów. Zgoda na pomoc w kuchni czy przy pracach ogrodowych wspiera przejmowanie zachowań, wartości i zwyczajów najbliższych. Uczy także odpowiedzialności i sumienności. Odpowiadając przecząco na pytanie: „Mamo/tato czy mogę Ci pomóc?” sprawiamy dziecku nie tylko przykrość, ale wyrządzamy mu wielką krzywdę, uniemożliwiając naukę podstawowych czynności i nabywania praktycznych umiejętności.
Męskie sprawy
W życiu każdego chłopca to tato stawowi największy autorytet. Niestety, bardzo często nie ma dla niego wystarczająco dużo czasu. Jego godnym zastępcą jest dziadek, który w wielu przypadkach okazuje się najbliższą sercu osobą chłopca. Dziadkowie nie tylko pocieszą, przytulą, kiedy wydarzy się coś złego, ale również zabiorą na wycieczkę czy pozwolą uczestniczyć przy wspólnym majsterkowaniu. Dzięki temu, to właśnie oni, wspierają pośrednio rozwój młodego człowieka, ucząc go kreatywnego myślenia, koncentracji i pobudzają jego wyobraźnię. Odkrywają tajemnice, jakie skrywa garaż czy strych, gdzie rodzice nie zawsze pozwalają wchodzić swoim dzieciom. To sprzyja budowaniu pozytywnych relacji pomiędzy dziadkiem i wnukiem.
Jak przygotować się do majsterkowania z dziadkiem?
Warto jednak wspomnieć, że przybijanie gwoździ czy też spawanie nie jest najbezpieczniejszym zajęciem, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Oczywiście nie należy im zabraniać zapoznania się z tymi narzędziami pod okiem osoby dorosłej, np. dziadka. W odpowiedzi na potrzeby dziecka i w celu zaspokojenia jego ciekawości powstają zabawki manualne - polegająca na majsterkowaniu. Są one bezpieczne w użytkowaniu i nie niosą ze sobą ryzyka uszkodzenia ciała. Zanim nasz maluch przekroczy próg garażu, warto mu uchylić rąbka tajemnicy, sprawiając taki zaskakujący prezent. W ten sposób, ostudzimy nieco jego nadmierny zapał do sięgania po młotek i przybijania gwoździ, ale jednocześnie zaciekawimy go. Unikniemy sytuacji, kiedy młody człowiek w sposób uporczywy lgnie się do pracy, a w przypadku majsterkowania nie zawsze możemy mu pozwolić na wykonywanie każdej z czynności.
Dziecko nauczy się posługiwać młotkiem i osobiście przekona się, do czego on służy. Dużą radość sprawi mu możliwość samodzielnego tworzenia obrazków z kolorowych figur. A dla młodszych majsterkowiczów polecamy przybijankę z obrazkami, przy pomocy której tworzymy własną historię. Zestaw zawiera figurki, które należy umieścić na korkowej planszy.
Teraz maluch wspólnie z dziadkiem może udać się do jego tajemniczego warsztatu. Przypomnij mu, aby zawsze miał przy sobie swoje narzędzia, jak prawdziwy, dorosły mężczyzna.
Polecane

Przybijanka farma, zabawa z figurami, Goki 58555
