Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Matematyka królową nauk – jak zachęcić dziecko do liczenia. Matematyka od najmłodszych lat.

2019-03-26
Matematyka królową nauk – jak zachęcić dziecko do liczenia. Matematyka od najmłodszych lat.

Matematyka wymaga myślenia, umiejętności wnioskowania i logicznego ciągu przyczynowo-skutkowego. Nauka matematyki, podobnie jak nauka czytania, nie musi być odkładana do momentu pójścia dziecka do przedszkola. W jaki sposób uczyć dziecko liczyć i jak zachęcić je do liczenia?

Matematyka dla dzieci

Świetną okazją do nauki liczenia w domu są codzienne czynności, takie jak wspólne gotowanie (np. ile pomidorów potrzebujemy do sałatki?) albo nakrywanie do stołu (np. ile kubków postawimy ma stole?). Lecz na samym początku musimy nauczyć dziecko liczyć po kolei. Świetną alternatywą będą puzzle z cyframi. Zadaniem dziecka jest ułożenie w odpowiedniej kolejności puzzli. Dziecko, które dopiero uczy się liczb, nie zna jeszcze ich kolejności, więc puzzle będą dla niego wspaniałą nauką.

Drewniane puzzle Liczbowe

Możemy również uczyć liczenia naszych pociech na palcach rąk lub na puzzlach z wizerunkiem rączek lub stópek. Układanki pomagają w nauce nie tylko liczenia ale także w nauce kolorów.

Drewniana układanka Stopy

Drewniana układanka Dłonie

Innym rozwiązaniem na nauczenie naszego dziecka liczenia jest liczydło. Dzieciaki uwielbiają szklane kuleczki, a tu mogą je swobodnie wrzucać i przeliczać, przy okazji poznając liczby od 1 do 20.

 

Liczydło dla dzieci - szklane kule

 

Ciekawą zabawką pomagającą w nauce liczenia może być także zabawka zawierająca elementy alfabetu Braile. Dziecko poznaje cyfry w zakresie od 1 do 10 oraz może przystąpić do nauki liczenia.

Klocki, cyferki Braille'a 1-10 Plan Toys

W zasadzie wszystkie czynności mogą stać się okazją do doskonalenia nauki liczenia. Nie tylko dedykowane nauce matematyki gry i zabawy dydaktyczne, ale również czynności samoobsługowe mogą być wykorzystane do rozszerzania umiejętności matematycznych dziecka.

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel